راهنمای خرید و تست لپ تاپ استوک

راهنمای خرید و تست لپ تاپ استوک

 لپ تاپ استوک به لپ تاپ هایی صنعتی و کارکرده گفته می شود. خرید لپ تاپ کارکرده به دلیل عدم اطمینان از سلامت همواره ریسک بالایی دارد. اما چنانچه بتوانید آن را به خوبی تست نمایید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید خرید آن بسیار به صرفه خواهد بود. لپ تاپ های استوک معمولا از سری های صنعتی لپ تاپ ها هستند. از این رو همواره کیفیت بالاتری به نسبت سایر لپ تاپ ها دارند.

اکثر مشتریان که خواهان خرید لپ تاپ  با کیفیت  و با قیمت مناسب هستند به دلیل عدم اعتماد به کالا دست دوم ، متاسفانه فرصت خرید یک کالای با کیفیت را از دست می دهند.

تست صفحه نمایش

1- پیکسل سوخته - Dead Pixel

هر صفحه نمایش لپ تاپ  از مجموعه ای پیکسل تشکیل شده است. تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش  بستگی به روزلوشن آن دارد. به عنوان مثال در مانتیور معمولی با روزلوشن 1600 در 900 تعداد  1600*900 = 1.440.000 پیکسل داریم. اگر به هر دلیلی در نقطه یا نقاطی از صفحه نمایش یک و یا تعدادی از این پیکسل ها معیوب باشند، در صفحه نمایش پدیدار می شوند.

پیکسل سوخته - Dead Pixel 

تست اینکه آیا لپ تاپ شما دارای پیکسل سوخته ( Dead Pixel  ) هست یا خیر آسان است. کافی است صفحه نمایش خود را در تصاویر پس زمینه با رنگ های مختلف بررسی کنید. شما می توانید با استفاده از نرم افزار Paint خود ویندوز این تصاویر یک دست و در رنگ های مختلف را ایجاد کنید. به عنوان مثال تصاویر به رنگ های زرد و آبی و سبز  و سفید و سیاه ایجاد کنید. حال این تصاویر را در مانتیور مورد بررسی به نمایش بگذارید و به دقت به مانیتور نگاه کنید. در صورتی که نقطه ای از مانتیور با تصویر در حال پخش از لپ تاپ همخوانی نداشت آن نقطه پیکسل سوخته می باشد.

تشخیص پیکسل سوخته نیاز به بررسی مانتیور در رنگهای مختلف دارد. ممکن است که شما یک پیکسل سوخته را در رنگ سفید مشاهده نکنید ولی در رنگ مشکی به وضوح قابل مشاهده باشد. شرکت های گارانتی معمولا وجود دو الی سه پیکسل سوخته را در تعهدات گارانتی خود قرار نمی دهند. در صورتی که این تعداد بالای 5 عدد شود آنگاه شرکت گارانتی باید جوابگو باشد. پیکسل سوخته تعداد کم بر کارایی سیستم اثر ندارد و می توان توسط مصرف کننده نادیده گرفته شود.

 

2- هاله یا سفید شدن تکه های از صفحه نمایش Spot

منظور از Spot ، هاله یا  خال های سفیدی در صفحه نمایش است. تصویر زیر گویای این مطب است.

 راهنمای تست صفحه نمایش لپ تاپ استوک 

این نقاط سفید فقط در حالی قابل مشاهده هستند که تصویر زمینه لپ تاپ سفید رنگ و یا رنگ روشن داشته باشد. این عیب در لپ تاپ های قدیمی تر رایج تر است. در لپ تاپ های نسل اول که پردازنده آنها نسل یک باشد و در دو هسته ای به مراتب بیشتر. در صورتی که تعداد این هاله ها زیاد نباشد تاثیری بر کارایی لپ تاپ نخواهد داشت و مصرف کننده می تواند از آن چشم پوشی کند.

برای چک کردن اینکه آیا مانیتور دستگاه مورد بررسی شما دارای هاله ( لکه های سفید) هست یا خیر ، کافی است در یک صفحه سفید رنگ به آن با دقت نگاه کنید. لکه های سفید و نقاط سفید شده در این صفحه سفید تر هستند و به راحتی قابل مشاهده هستند.

 

3-کم نور بودن و کم شدن نور پس زمینه لپ تاپ

در ادامه راهنمای تست صفحه نمایش لپ تاپ استوک به یکی دیگر از ایرادات رایج در لپ تاپ های کارکرده کم بودن نور صفحه نمایش است. این مورد به نسبت موارد قبلی حاد تر است و تاثیر فرواوانی بر کارکرد سیستم دارد. استاندار و و یا ابزاری برای تست این مورد وجود ندارد. ممکن است از نظر شما نور صفحه نمایش یک لپ تاپ پایین و از نظر فرد دیگری نرمال باشد. اما در نهایت این شما هستید که مصرف کننده هستید و می توانید تصمیم بگیرید که این لپ تاپ نور صفحه نمایش برای شما کافی است یا خیر؟.

در برخی از مدل ها نور پس زمینه صفحه نمایش در BIOS قابل تنظیم است و در همه لپ تاپ های این میزان روشنایی در سیستم عامل قابل تنظیم می باشد. برای بررسی بهتر بهتر است در هنگام تست این نور پس زمینه در حد اکثر میزان روشنایی خود باشد. در سیستم عامل شما می توانید در بخش Power Setting  یا Power Option میزان روشنایی صفحه نمایش Brightness   را تنظیم نمایید.

 

4- قطع و وصل شدن تصویر - تاریک شدن لحظه ای کل صفحه نمایش و بازگشت تصویر

این مورد می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. آنچه باعث آن می شود نیز می تواند موارد متعددی داشته باشد. در اکثر موارد قطع و وصل شدن تصویر می تواند ناشی از معیوب بودن و یا وجود اتصالی در کابل فلات(LED Video Cable - Flat Cable) است. کابل فلت کابلی است که تصویر را از مادر برد به صفحه نمایش میرساند و معمولا نازک می باشد و بسیار حساس. این کابل از لولا ها به مانتیور انتقال داده می شود. به همین دلیل در برخی موارد وقتی شما لپ تاپ را باز وبسته می کنید این ایراد بیشتر مشاهده می شود.

راهنمای تست صفحه نمایش لپ تاپ استوک

کابل فلت کابلی حساس است. در صورت معیوب بودن تصویر صفحه نمایش ممکن است قطع و وصل شود. در موارد دیگر ممکن است که تصویر به ال ای دی نرسد. در برخی موارد ممکن است تصویر رنگ ها را قاطی کند. همه موارد فوق نشانی از معیوب بودن این کابل دارد.برای اطمینان از اینکه لپ تاپ شما این ایراد را دارد یا خیر می توانید چند بار لپ تاپ را باز وبسته کنید . درب لپ تاپ را کامل نبندید تا لپ تاپ به حالت Sleep نرود فقط در حد کمی باز  بسته کنید. اگر تصویر برای لحظه ای قطع شد این نشان از وجود ایراد در این کابل است.

 

5- تصویر بالا نمی آید.

در بخش پایانی راهنمای تست صفحه نمایش لپ تاپ استوک به این مورد می پردازیم . این مورد حاد ترین از موارد فوق است. موارد زیادی می تواند باعث این شود که شما تصویری در صفحه نمایش مشاهده نکنید. در صورتی که لپ تاپ شما روشن است و چراغ پاور لپ تاپ روشن می باشد و شما در حین روشن شدن دستگاه هیچ ایرادی مشاهده نکردید لازم است دقیق تر بررسی کنید. می توانید بررسی بیشتر را با یک مانیتور دیگر آغاز کنید. به این شیوه که شما مانیتور دومی را به لپ تاپ متصل کنید. در صورتی که در مانتیور دومی تصویر دارید و در اولی خیر ، این بدان معنی است که ایراد کار از مانتیور و یا کابل فلت است. در صورتی که در مانیتور دوم نیز تصویری نمی بینید، ایراد به احتمال زیاد به مادربرد و  کارت گرافیک  برمی گردد.

تست وب کم - Webcam

تست وب کم یک لپ تاپ استوک و کارکرده بسیار آسان است. کافی است بر روی لپ تاپ سیستم عامل نصب باشد. اگر سیستم ویندوز 8 و یا ویندوز 10 بر روی لپ تاپ نصب باشد، می توان از برنامه Camera موجود در آن برای تست وب کم استفاده کرد. در صورتی که سیستم عامل 7 بر روی لپ تاپ نصب شده باشد، کار کمی پیچیده تر است. برای تست در این حالت نیاز به برنامه ای دارید که از Webcam  استفاده نماید و آن را به کار بگیرد. برنامه های زیادی در اینترنت برای Webcam وجود دارد.

تست وب کم

و این هم یک برنامه بسیار کم حجم وساده دیگر

برنامه Webcam ECap - دانلود با لینک مستقیم - حجم یک مگابایت

 

تست وایفا - WiFi

امروزه با توجه به استفاده از اینترنت اهمیت وایفا بسیار زیاد است. وایفا ابزار لازم برای اتصال به اینترنت و در برخی موارد اتصالات درون شبکه ای است. وایفا همچنین می تواند در برنامه هایی چون Share-it و Zapiya  و دیگر برنامه های انتقال و به اشتراک گذاری فایل اهمیت حیاتی دارد.تست وایفا بسیار ساده است. در صورتی که درایور وایفای لپ تاپ نصب باشد شما می توانید بر روی آیکن وایفا WiFi در گوشه پایین سمت راست لپ تاپ ( در بخش Notification ) کلیک کنید. در صورتی که در این بخش لیست وایفاهای اطراف راببینید این به معنی سالم بودن وایفا است. برای اطمینان بیشتر می توانید به یک وایفا وصل شوید و صفحه ای بر روی اینترنت را باز کنید .

 

تست WebCam و WiFi و بلوتوث در لپ تاپ استوک

 

اما در صورتی که درایور وایفا نصب نباشد ، لازم است ابتدا درایور لپ تاپ را نصب کنید. اگر با نصب درایور همچنان شما قادر به دیدن هیچ شبکه وایفا نبودید نیاز به بررسی بیشتر دارید. در برخی موارد ممکن است این سخت افزار از بایوس غیر فعال شده باشد. برای فعال سازی کافی است وارد بایوس شوید و تنظیمات بایوس را ریستارت کنید. اگر با همه موارد فوق قادر به استفاده از وایفا نشدید لازم است سخت افزاری چک شود. معمولا ماژول وایفا قعطه ای کوچک و در پشت لپ تاپ قرار دارد. شما می توانید با بازکردن لپ تاپ و بررسی وجود یا عدم وجود آن قطعه نیز تست وایفا را کامل کنید.

تست WebCam و WiFi و بلوتوث در لپ تاپ استوک

تست بلوتوث -Bluetooth

بلوتوث یکی از ابزار های ارتباطی بین دستگاه های الکترونیکی است. با وجود وایفا دیگر استفاده اندکی دارد. کاربرد های آن کم شده است. اما هنوز هستند کسانی که از این ابزار استفاده می کنند.برای تست سلامت بلوتوث ابتدا اطمینان حاصل کنید که درایو بلوتوث دستگاه نصب باشد. در صورت نصب بودن باید آیکن آبی رنگ بلوتوث را در بخش Notification ببنید. همانند وایفا امکان آن وجود دارد که این ابزار از بایوس غیر فعال شده باشد. پس لازم است در صورتی که این آیکن را مشاهده نکردید، بایوس را ریستارت کنید.در صورت مشاهده آیکن دستگاه ، به احتمال 90 درصد بلوتوث دستگاه به درستی کار می کند. برای اطمینان بیشتر شما می توانید دستگاهی را با لپ تاپ Pair کنید وبرای اطمینان بیشتر می توانید فایلی را به لپ تاپ بفرستید و یا دریافت کنید.

تست صفحه کلید - Keyboard

تست صفحه کلید ساده است. کافی است یک فایل صفحه Notepad را بازکنید.( بر روی یک فضای خالی از میز کار یا همان دسکتاپ کلیک راست کنید، گزینه New را انتخاب کنید و سپس گزینه Text Document را از زیر مجموعه آن انتخاب کنید تا یک فایل ساده متنی از نوع Notepad برای شما ایجاد شود). در آن تک به تک کلید های صفحه کلید را تست کنید. شروع به تایپ کنید تا تک تک کلید ها تست شود.

روش دیگر وساده تر استفاده از نرم افزار کیبرد تست است که کار را ساده تر از  روش قبلی می کند. شما می توانید نرم افزار را از لینک زیر دانلود کنید. همچنین تصویری از نرم افزار تست کیبرد را در شکل زیر می بینید. لازم به ذکر است که این نرم افزار نیاز به نصب ندارد و Portable  است.

تست صفحه کلید و تاچ پد لپ تاپ استوک

 

دانلود نرم افزار قابل حمل تست کیبرد

 

تست تاچ پد

در ادامه تست صفحه کلید و تاچ پد لپ تاپ استوک ، به تست تاچ پد می پردازیم. تاج پد یا Touch-pad یکی دیگر از ابزار های ورودی در لپ تاپ است. می تواند جاگزینی برای موس باشد. تست سالم بودن آن کار ساده ای است. کافی است کمی با آن کار کنید . در صورت معیوب بودن هیج عکس العملی به نشان نمی دهد و اشاره گر موس حرکتی در صفحه نمایش نخواهد داشت.

دقت کنید که لپ تاپ های صنعتی بر روی خود تاچ پد دارای کلید نوری کوچکی برای فعال و غیر فعال کردن تاچ پد هستند.با دوبار کلیک بر روی این نقطه از تاچ پد غیر فعال و با دوبار کلیک دو باره فعال می شود. در حالت غیر فعال چراغ کوچکی که این گوشه قرار دارد به رنگ قرمز رنگ روشن می شود. شکل زیر گویا شیوه فعال کردن  و غیر فعال کردن تاچ پد است.

تست صفحه کلید و تاچ پد لپ تاپ استوک

لازم به ذکر است که این گزینه مخصوص لپ تاپ های صنعتی HP است و در سایر لپ تاپ مشاهده نمی شود. همواره همراه تاچ پد حد اقل دو کلید راست و چپ موجود می باشد. از تست این دو کلید غافل نشوید چون این ایراد بیشتر از ایراد در صفحه کلید و تاچ پد در لپ تاپ های کارکرده دیده می شود.

تست باتری لپ تاپ HP

یکی از مسائلی که همیشه  بعداز خرید لپ تاپ گریبانگیر صاحب آن خواهد بود تست سلامت باتری دستگاه می باشد .  hp support assistant  یکی از بهترین نرم افزارها ، مخصوص کاربران لپ تاپ های HP به منظور مدیریت  سخت افزار  ، بروز رسانی  درایور ها ، اطلاع از وضعیت گارانتی  و مانیتورینگ مصرف باتری است. اگر شما هم فکر میک نید که باطری لپ تاپ تان دچار مشکل شده و قصد دارید سریعاً آن را تست و عیب یابی کنید ، نرم افزار hp support assistant  یکی از بهترین گزینه ها برای این کار است. همانگونه که احتمالا می دانید ، باتری لپ تاپ ها دارای یک طول عم رمشخص هستند. در صورت بروز خطاهای مختلف و یا نامرغوب بودن باطری فعلی ، این عمر کاهش پیدا کرده و باعث بروز مشکلاتی می شود.

نرم افزار  hp support assistant  اینجا دانلود کنید

1-  برای تست سلامت  باتری  توسط نرم افزار HP support assistant اجرا کرده  لپ تاپ خود را انتخاب نمایید

تست سلامت باطری لپ تاپ اچ پی Hp

2-  از تب diagnostics and toools   گزینه  hp battey check  را انتخاب نمایید

تست سلامت باطری لپ تاپ اچ پی Hp

3-  نرم افزار شروع به آنالیز باطری لپ تاپ شما می نماید.

تست سلامت باطری لپ تاپ اچ پی Hp

4-  بعد از بررسی نتیجه نمایش داده می شود . که از گزینه  show advanced information می توانید به جزئیات  باتری خود  مانند  تعداد دفعات شارژ ، طول عمر باتری ، درصد سلامت باطری ، زمان تولید و ظرفیت سلول ها  دسترسی پیدا کنید.

تست سلامت باطری لپ تاپ اچ پی Hp

تست سلامت باطری لپ تاپ اچ پی Hp

در ادامه بحث راهنمای تست لپ تاپ استوک و کارکرده به راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک می پردازیم. کارت گرافیک یکی از پارامتر های مهم هر لپ تاپ می باشد. به جهت زیر بار قرار گرفتن این بخش از لپ تاپ امکان آسیب دیدن آن بیشتر است. به همین دلیل این بخش از تست نیاز به دقت و ابزار های بهتری دارد.

 

تست کارت گرافیک

انواع کارت گرافیک :

کارت گرافیک لپ تاپ دو حالت دارد. یا اساسا کارت گرافیک مجزا ندارد. در این حالت کارت گرافیک همان کارت گرافیک موجود بر روی مادر برد لپ تاپ است که با مادر برد تجمیع شده است. این کارت گرافیک Intel HD و یا در برخی موارد AMD  است.

حالت دوم آن است که لپ تاپ کارت گرافیک مجزا دارد. در این صورت کارت گرافیک مربوط به یکی از دوشرکت بزرگ تولید کننده کارت گرافیک یعنی NVidia  و AMD می باشد. به عنوان مثال در بیشتر مدل های Elite book سری دبلیو اچ پی شما می توانید کارت گرافیک NVidia  از سری Quadro را بیابید.

 

نصب درایور کارت گرافیک:

در ادامه راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک به تست کارت گرافیک بپردازیم. برای تست کارت گرافیک لازم است ابتدا از نصب بودن نرم افزار و درایور آن اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان از نصب بودن کارت گرافیک بر روی My Computer کلیک راست کنید و به بخش Mange بروید. در بخش Device Manager باید بر روی گزینه Display Adapter  کلیک کنید.

راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک

در صورتی که کارت گرافیک لپ تاپ شما نصب نباشد در این بخش می نویسد Microsoft Basic Display Adapter. اما چنانچه کارت گرافیک را نصب کنید در این بخش مدل و شرکت سازنده را مشخص می شود. چنانچه لپ تاپ شما دو کارت گرافیک همزمان داشته باشد( Intel و Nvidia) در این بخش باید هر دو آنها را مشاهده کنید.

اگر کارت گرافیک نصب نبود لازم است درایور مربوطه را از سایت شرکت سازنده دانلود کنید ونصب کنید. به برنامه های درایور پک نمی توان اطمینان صد در صد داشت. به همین دلیل بهترین گزینه دانلود درایور از شرکت سازنده است.

تست کارت گرافیک:

پس از اطمنیان از نصب بودن درایور کارت گرافیک ، یکی از چند روش زیر کارت گرافیک را محک بزنید. (لازم به ذکر است که تست کارت گرافیک به هیچ کدام از روش های زیر نتیجه قطعی و صد در صد درست را نمی توان گرفت. بهتر است ترکیبی از این روش ها استفاده شود)

روش اول :

پخش همزمان چند کلیپ تصویری برای مدت 20 دقیقه و بیشتر . این کار باعث می شود که سیستم کارت گرافیک را به خدمت بگیرد و در صورتی که در زمان پخش این کلیپ های تصویری ، لپ تاپ بیش از اندازه گرم نشود ، و یا در حین پخش فیلم ها خاموش نشود، ویا در حین پخش فیلم ها تصویر قاطی نکند و ایست تصویر نداشته باشد، اگر همه موارد فوق را با موفقیت پشت سر بگذارد ، در این صورت کارت گرافیک سالم است.

روش دوم:

برای گرافیک کارت های حرفه ای تر می توان تست را با نصب بازی هایی چون PS و یا هر بازی گرافیک بالای دیگر انجام داد. (تست بسیار شیرینی است) . بازی را بر روی لپ تاپ نصب کنید و برای مدت 20 دقیقه با آن بازی کنید. همانند مورد قبل مشاهده هر کدام از این موارد می تواند نشانه ای از وجود عیب در کارت گرافیک باشد. ایست و پرش تصویر، گرم شدن بیش از اندازه و خاموش شدن لپ تاپ، خارج شدن لحظه ای از بازی و....

روش سوم:

در ادامه راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک روش دیگری را بررسی خواهیم کرد. استفاده از نرم افزار هایی چون Fur-Mark برای تست گرافیک. نرم افزار های از این قبیل با پخش تصاویری که کارت گرافیک را به چالش می کشاند، آن را تست خواهند کرد.

دانلود نرم افزار تست کارت گرافیک

 راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک

نرم افزار فوق را دانلود کنید و نصب کنید. در مرحله بعد آن را اجرا کنید. در حین کار با نرم افزار دو مورد را مورد بررسی قرار دهید. مورد اول نحوه پخش تصاویر در این نرم افزار که آیا به صورت روان پخش می شود ویا خیر. آیا ایست تصویر داریم ویا خیر ؟ مورد دوم دمای محاسبه شده کارت گرافیک در این نرم افزار است. نرم افزار دمای کارت گرافیک را محاسبه می کند و به صورت نمودار آن را به نمایش می گذارد. در صورت که دمای کارت گرافیک خیلی بالا برود، نرم افزار سیستم را خاموش می کند.

راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک

هارد لپ تاپ

هارد های مورد استفاده در لپ تاپ یا از نوع HDD هستند یا SSD. هارد HDD که از دو الی سه صفحه آلومینیومی ، یک هد خواندن و نوشتن و یک برد الکترونیکی درست شده اند. این نوع هارد مکانیکی است و طبیعتا کند تر از هارد های اس اس دی هستند. به دلیل هد حساس و صفحات آلومینیومی آن ، هارد بسیار به ضربه حساس هستند. مشکل رایج این نوع هارد کند شدن و بوجود آمدن بد سکتور است.

تست هارد لپ تاپ استوک

هارد های اس اس دی امروزه به شدت محبوب شده اند. کیفیت عالی و سرعت بالا از مشخصه های این سری از هارد هاست. این هارد های الکترونیکی بوده و از جنس Flash Memory  ها هستند. هارد سهم فروانی در کند بودن یک لپ تاپ دارد. خصوصا اگر هارد از نوع مکانیکی باشد ، نمی تواند با سایر قطعات الکترونیکی چون رم و پردازنده که الکترونیکی هستند، قدم بردارد.

تست هارد استوک دیجیتال

در مقایسه SSD و HDD آمار و ارقام همواره به سود SSD می باشد.

در تست زمان دستیابی- Access time -  اس اس دی زمان دستیابی در حد یک دهم میلی ثانیه دارد این در حالی است که HDD این زمان 4 تا 5 میلی ثانیه است.

در تست کارایی ورودی و خروجی- Random I/O Performance  - اس اس دی ها 15 برابر سریعتر هستند.

در تست قابلیت اطمینان Reliability - اس اس دی ها 4 تا 10 برابر قابل اطمینان تر هستند.

و همچنین در سایر پارامتر ها ...

 

تست هارد توسط نرم افزار

استفاده از نرم افزار تست هارد یکی دیگر از روش های تست هارد به شمار می رود. در ادامه " تست هارد لپ تاپ استوک" این نرم افزار را می توان از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود نرم افزار Hard-Disk-Sentinel-Pro

 

تست هارد لپ تاپ استوک

بعد از دانلود و نصب نرم افزار ،آن را نصب و اجرا کنید. نرم افزار دو سری اطلاعات مفید را به شما می دهد.

یک : در قسمت Health نرم افزار شما می توانید میزان سلامت هارد خود را ببنید. این عدد از صفر تا 100 است و هاردی که کامل سالم باشد باید در بخش Health  عدد 100 را بگیرد. میزان سلامت تا 70 نیز قابل قبول است ولی در صورتی که میزان سلامت به زیر 70 برسد هارد قابل اطمینان نخواهد بود.

دو : در بخش Power on Time  در تصویر فوق این عدد 6 روز و 19 ساعت است. این به این معنی است که این هارد به مدت 6 روز و 19 ساعت روشن بوده و مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه در همین بخش گزینه ای به نام Estimate Remaining Life Time  وجود دارد که مقدار تقریبی زمان باقی مانده از عمر مفید هارد را بیان می کند . در تصویر فوق و برای هارد فوق ، برآورد کرده است که بیش از 1000 روز کاری دیگر می توانید از این هارد استفاده کنید.

نظرات بازدیدکنندگان